Nowości
Święta wielkanocne 2019
Wodociągi Warszawskie organizują piknik ekologiczny z okazji Światowego Dnia Wody.
W dniu 23 marca 2019 r. Wodociągi Warszawskie organizują piknik ekologiczny z okazji Światowego Dnia Wody.
W marcu 2017 roku Przewodniczący Niemieckiego Narodowego Komitetu ds. Ochrony Zabytków, Minister Kultury Brandenburgii oraz Minister Stanu ds. Kultury zaprosili chętnych do udziału w Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 roku. Tegoroczny projekt odbywa się w Niemczech pod hasłem "Dzielenie Dziedzictwa („Heritage sharing)" i jest inicjatywą Niemieckiego Komitetu Narodowego ds. Ochrony Zabytków, Rządu Federalnego, państw federalnych i stowarzyszeń gmin w Berlinie. Biuro Koordynacji spodziewa się około 500 projektów i około 1000 wydarzeń w Niemczech w ciągu całego roku.
Uroczysta inauguracja roku odbyła się 8 stycznia 2018 roku w Wielkiej Sali Ratusza w Hamburgu.
Sześć szkół połączonych w sieć regionalnej otrzymała zadanie zapoznania się i zinterpretowania roli pomników oraz budowli zabytkowych w przestrzeni miejskiej. Zespoły uczyć się będą dziedzictwa kulturowego swojego miasta jako części historii północnych Niemiec i zaangażowania na rzecz ochrony zabytków.
Projekt William Lindley. Zaczynamy od niego
Gimnazjum Klosterschule w Hamburgu, w ramach projektu William Lindley. Zaczynamy od niego, skoncentrowało się na Williamie Lindleyu, brytyjskim inżynierze, który w Hamburgu zaprojektował pierwsze nowoczesne wodociągi i podziemną kanalizację na kontynencie europejskim, pierwsze połączenie kolejowe i zaangażował się w przeprojektowanie portu. Jego wyniki zostaną zaprezentowane publicznie w ramach wystawy zorganizowanej przez Urząd ds. Ochrony Zabytków w Hamburgu.
Gmach Gimnazjum
https://denkmal-aktiv.de/schulprojekte/archiv/schulen-2017/gymnasium-klosterschule-hamburg/
Oficjalna ceremonia ze zmiana
nazwy szkoły zaplanowana została na 14 listopada tego roku.Wśród honorowych gości
znaleźli się przedstawiciele lokalnych
władz Senator Ties Rabe, przewodniczący Cechu
Instalatorów Fritz Schellhorn i przedstawiciele firm
pracodawców oraz organizatorów praktyk technicznych uczniów. Specjalne zaproszenie skierowane zostało do
potomków Williama
Lindleya i prezesa Societas Lindleiana.
Podczas uroczystości zmiany nazwy szkoły rodzinę reprezentował potomek Williama
Lindleya w prostej linii Eugen Deubner, który
do Hamburg przybył z żoną Karin.
Eugen Deubner i Rainer Schulz, prezes Hamburskiego Instytutu Kształcenia Zawodowego (Hamburgische Institut für Berufliche Bildung, jednostki zarządzającej szkolnictwem zawodowym w Hamburgu) zostali poproszeni o odsłonięcie rzeźby i tablicy z nowa nazwą szkoły.
Rzeźba przedstawiająca głowę William Lindley odwzorowuje rzeźbę wykonaną przez Hansjörga Wagnera, która znajduje się w Hamburgu przy Baumwall.
Eugen Deubner wygłosił krótkie przemówienie i przekazaniem kierownikowi szkoły kopii rysunku przedstawiającego przekrój słynnego owalnego kanału projektu Williama Lindleya wykonanego dla Warszawy w biurze syna (Williama H. Lindleya) we Frankfurcie nad Menem. Rysunek zawiera dwujęzyczny opis – po niemiecku i po polsku.
Prezes przekazał na ręce dyrektora Bucka list od prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., p. Hanny Krajewskiej, z egzemplarzem albumu “125 lat Wodociągów Warszawskich 1886-2011”.
Od 15 listopada Wolne Miasto Hanzeatyckie
Hamburg ma swoją “Zawodową Szkołę im. Williama Lindleya” (Berufliche
Schule William Lindley)!
W dniu 23 marca 2019 r. Wodociągi Warszawskie organizują piknik ekologiczny z okazji Światowego Dnia Wody.
23 marca 2019 r. MPWiK S.A. organizuje Światowy Dzień Wody w Multimedialnym Parku Fontann.
W sobotę, 23 marca 2019 r. w Multimedialnym Parku Fontann, od godziny 11.00 warszawiacy będą mogli bezpłatnie korzystać z szeregu atrakcji.
W.H. Lindley w akcji:
https://www.facebook.com/warszawa/videos/326369684902586/
Podczas pikniku, który po raz pierwszy organizujemy w Multimedialnym Parku Fontann, na dzieci i młodzież czekają liczne gry i konkursy związane z wodą oraz naszą działalnością, m.in. budowanie wieży ciśnień, składanie instalacji wodociągowych oraz układanie z puzzli obiektów MPWiK. Z kolei na stoisku VR będzie można zagrać w jedną z dwóch gier zręcznościowych, których bohaterami będą nasze maskotki: Pan Kropelek oraz Klozeciak.
Ponadto, na przykładzie ogrodów w słoikach, wytłumaczymy, na czym polega zjawisko retencji, pokażemy także, jak wygląda woda pod mikroskopem.
Żródło fot. http://www.eurodesk.pl/eurokalendarz/swiatowy-dzien-wody
Nie zabraknie także atrakcji na scenie - naszych najmłodszych gości zapraszamy do udziału w interaktywnym przedstawieniu w wykonaniu Teatru Naukowego SOHO, a podczas pikniku będziemy się bawili przy piosenkach z musicalu „Deszczowa piosenka” oraz podczas koncertu gry na dzbankach, butelkach i bębnach napełnionych wodą. Czas umilą także: pokazy iluzji, baniek mydlanych i gimnastyki artystycznej.
https://www.mpwik.com.pl/view/swiatowy-dzien-wody-w-multimedialnym-parku-fontann-
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/swiatowy-dzien-wody-2019-beda-pokazy-iluzji-wystepy,5042399,artgal,t,id,tm.html
Niestety, chwilowo tylko w Hamburgu. Pisaliśmy o tym we wcześniejszych informacjach na naszej stronie. Grudniowe wydanie warszawskiego „Wodociągowca”, wydawanego nakładem MPWiK, publikuje wywiad z prezesem „Societas Lindleiana”, prof. Ryszardem Żelichowskim, który mówi o Williamie Lindleyu, jego życiu rodzinnym i obchodach 210. rocznicy jego urodzin w Hamburgu.
Cały numer „Wodociągowca” załączamy do naszej e-biblioteki (strona 2).
***
Powyżej fot. 1 i 2 wejście do kanału w Mannheim. Fot. 3 wejście do łódzkiej Dętki.
Oryginał w j. niemieckim cytowanego tekstu zob.: https://www.mannheim.de/de/nachrichten/er-baute-mannheims-abwassersystem